14 maja 2011 r. (sobota) w godz. od 17:00 do 23:00 odbyła się III edycja NOCY MUZEÓW:
Ciechanów – Budynek ekspozycyjny przy ul. Warszawskiej 61
Gołotczyzna – Muzeum ul. Świętochowskiego 3

TO BYŁA NIEZWYKŁA NOC…
W sobotę 14.05.2011r. Muzeum Szlachty Mazowieckiej otworzyło swoje wrota dla zwiedzających. Wszystkie ekspozycje zarówno w Ciechanowie, przy ul. Warszawskiej 61, jak i w oddziale w Gołotczyźnie – Dworek Aleksandry Bąkowskiej i Krzewnia Aleksandra Świę-tochowskiego były udostępnione bezpłatnie.
Noc Muzeów to wydarzenie, które ma na celu ukazanie, że sztuka jest dla każdego, a spacerowanie wśród eksponatów w tak niezwykłą noc nie musi być wcale nudne. Noc Muzeów to ogólnoeuropejska impreza, w której obecnie bierze udział około 120 miast. Idea ta zrodziła się w Berlinie w 1997r., a już w 2001r. rozprzestrzeniła się po Starym Kontynencie zdobywając sobie niezliczoną rzeszę gorliwych zwolenników. Polska do tego wspaniałego karnawału kultury dołączyła w 2003 r. Muzeum Szlachty Mazowieckiej po raz pierwszy zor-ganizowało Noc Muzeów w 2008r.
Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców jak i gości. Wśród odwiedzających znaleźli się miłośnicy i amatorzy sztuki w różnym wieku. Ekspozycje muzealne tętniły życiem do późnych godzin nocnych,uduchowione magicznym nastrojem sztuki z prawdziwego zdarzenia.
A było na co popatrzeć!!!
Licznie przychodzili rodzice z dziećmi, tworząc w ten sposób uroczy, familijny klimat. Dla milusińskich Muzeum we współpracy z Fundacją Rozwoju Talentów ”JesteM Blisko” przygotowało nocne czytanie bajek. W pięknej, wręcz bajkowej scenerii, na specjal-nie przygotowanych poduszkach dzieci słuchały bajek w wykonaniu zaproszonych gości – aktora Waldemara Kownackiego, Anety Głuszniewskiej – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, a także pracowników Fundacji. W budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61 odbył się spektakl pt. „Grube Ryby”. w wykonaniu teatru „Intryga” działającego przy Gimnazjum nr 1 w Ciechanowie pod kierownictwem pana Dariusza Bralskiego.
Obok licznych wystaw zarówno stałych m.in. ” Utracony ślad rodzin żydowskich w Ciechanowie do roku 1942”, jak i czasowych „Malarstwo polskie początku XXw. w zbiorach Muzeum” odbyły się atrakcje wychodzące poza muzealny próg. Mogliśmy obejrzeć filmy „Ciechanów ze starej fotografii”, „Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze”, „Karty z dziejów Ciechanowa”.
W Dworku Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie otwarto wystawę Grety Magalińskiej pt.„Otwarta przestrzeń” Malarstwo. Oprowadzali po niej Pan Jurgis Giedrys Attache ds. Kultury Ambasady Republiki Litewskiej w Warszawie, kurator wystawy Pani Grażyna Krzyżanowska – Figurska, która powiedziała „Niech każdy z nas będzie artystą zaczarowa-nym kosmosem, niech słucha, patrzy, pisze, mruży oczy przed słońcem, mruży oczy pod wiatr, otwiera parasol w deszczu, niech „otwiera przestrzeń”. Pani Greta Magalińska oprócz pięknych obrazów, które na zwiedzających zrobiły duże wrażenie zaprezentowała skomponowaną przez siebie muzykę. Rozbrzmiewała ona z różnych stron sali, tworząc kosmiczne tło do pre-zentowanej wystawy.
Nocy towarzyszyły wydarzenia muzyczne. Mogliśmy posłuchać muzyki jazzowej w wykonaniu zespołu „Maciej Fortuna Trio”. Rzesza zwolenników tego rodzaju muzyki wypełniła po brzegi salę ekspozycyjną w Dworku Bąkowskiej w Gołotczyźnie.
Swój recital piosenki literackiej miał też Wojtek Gęsicki – lokalny bard, kompozytor, autor tekstów, konferansjer i wykonawca, który przyciągnął ogromne grono sympatyków do budynku ekspozycyjnego Muzeum przy ul. Warszawskiej. Obie te muzyczne uczty, mimo późnej pory, cieszyły się zainteresowaniem publiczności rządnej kulturalnych dźwięków
i dobrej zabawy.
W Nocy Muzeów uczestniczyć można było nie tylko biernie, ale i czynnie. Dla dzieci zorganizowano warsztaty plastyczne „ Kwiaty z bibuły”.
Na zakończenie wystąpił teatr ognia „Enigma” i pojawiły się „Duchy” w Muzeum w Gołotczyźnie. To nie żart, a przekonać się mogli o tym na własne oczy zwiedzający, którzy w blasku księżyca wysłuchali „ Tajemniczych opowieści o Świętochowskim”.

Leave a Reply